Dostrzec to, co skrywane

Kochanka to książką napisana przez Jamesa Pattersona i Davida Ellisa. Thriller polityczno-szpiegowski, który jest taki, jakiego można się było spodziewać. Aż taki i tylko taki – można by dodać. Ta amerykańska powieść to rozrywka w czystej postaci.

Ben Casper, właściciel małej waszyngtońskiej gazety internetowej „Capital Beat”, to człowiek, który walczy z własnymi myślami. Niezależnie od sytuacji, nie może uciec od rwącego potoku porównań i odwołań do filmowych bohaterów i wydarzeń oraz historii związanych z życiem prezydentów Stanów Zjednoczonych, które nieustanie odnosi do okoliczności, w jakich się znalazł bądź jakich stał się świadkiem. Poznajemy go na chwilę przed tragicznym zdarzeniem, którego staje się świadkiem. Z balkonu własnego apartamentu wypada i ginie Diana Hotchkiss, przyjaciółka Bena, w której ten był skrycie zakochany. Dziennikarz nie wierzy w samobójstwo kobiety, a próbując dowiedzieć się, co tak naprawdę się wydarzyło, odkrywa nieznaną twarz przyjaciółki, mroczną stronę, jakiej nie znał.

Ben – wbrew rozsądkowi i bezpieczeństwu – wchodzi do niebezpiecznej gry, której zasad nie zna i nie rozumie. Nie wie też, o co toczy się rozgrywka, w której uczestniczą funkcjonariusze, dyplomaci i szpiedzy. Nie poddaje się, pomimo iż giną kolejne osoby, z którymi rozmawiał o śmierci Diany.

Charakterystyczne dla Pattersona krótkie rozdziały znajdziemy również w  Kochance. Sprawiają, że książkę czyta się błyskawicznie, dodatkowo bardzo mocno dynamizują narrację. Autorzy budują w ten sposób napięcie, nadają akcji zawrotne tempo. Te cechy bardzo dobrze korespondują i podkreślają fiksację głównego bohatera w dążeniu do prawdy, która momentami balansuje na granicy determinacji i paranoi. Ben Casper na nic nie zważając, zmierza do konfrontacji. Jego obsesja jest determinantą wszystkich jego zachowań, doprowadzając do nieuchronnego starcia instynktu samozachowawczego z pragnieniem wyjaśnienia intrygi, w którą został wplątany.

Kochanka to thriller, którego fabuła ogniskuje się wokół wydarzeń mających miejsce w stolicy Stanów Zjednoczonych. Warto jednak zaznaczyć, że nie ogranicza się do wewnętrznych spraw Ameryki, lecz dotyka globalnych problemów politycznych. Realistyczne tło intrygi, które stanowi szpiegowska gra największych światowych mocarstw, jest, poza porywającą i wciągającą akcją, największą wartością tej lektury. Powieść Ellisa i Pattersona to współczesny dreszczowiec, pełny politycznych odniesień do wydarzeń sprzed kilku lat. Czyta się go lekko, błyskawicznie przewracając kartki i z przerażeniem konstatując, że opisywana historia mogłaby się wydarzyć na prawdę, wpływając na losy świata.

Kończąc tę recenzję, wspomnę jeszcze o dwóch kwestiach. Tym, co zapamiętam z lektury Kochanki będą niezliczone anegdoty na temat kolejnych amerykańskich prezydentów oraz przywoływane cytaty z mniej lub bardziej znanych filmów. Z jednej strony chciałoby się napisać, że było ich przesadnie wiele, lecz z drugiej, to one budowały postać głównego bohatera – człowieka, którego świat jawił się jakby był poskładany z cudzych myśli i słów oraz przeżyć.

We wstępie napisałem, że Kochanka to książka autorstwa pisarskiego duetu Patterson-Ellis. Patterson od lat wydaje dzieła z innymi autorami. Można by rozpocząć dyskusję, jaki faktycznie jest jego udział w ich tworzeniu, pisaniu. Można by wyrokować, który z pisarzy był autorem pomysłu, który napisał więcej wersów. Można by, tylko po co? Kochanka to nie jest pozycja aspirująca do literackich laurów, tylko książka obliczona przede wszystkim na zapewnienie czytelnikowi dobrej zabawy podczas czytania. I z tej roli wywiązuje się znakomicie.

Źródło okładki: Wydawnictwo Albatros