Arena ludzkich motywacji

Skradziony Pawian to thriller, którym zadebiutowała Anna Karolina Larsson. Policjantka, bo nią jest w prywatnym życiu autorka, opowiada historię, która wydarzyła się w Sztokholmie. Robi to tak wiarygodnie, że trudno oprzeć się wrażeniu, że czytając, wydarzenia z książki ogląda się, jakby działy się za szybą.

Amanda Paller to młoda policjantka. Ukrywa swoją prawdziwą tożsamość i przeszłość. Nigdy nie pogodziła się ze śmiercią siostry, nie uwierzyła, że Sanna popełniła samobójstwo. Wybrała pracę w policji, by móc odkryć, jak na prawdę zginęła siostra i kto stoi za jej zabójstwem. Przyświeca jej cel, jest gotowa wiele poświęcić, by udało się jej dojść do prawdy. Jej losy przecinają się z dwoma innymi głównymi postaciami Skradzionego Pawiana.

Pierwszą z nich jest Adnan Nasini, który dopiero co wyszedł z więzienia, gdzie odsiadywał wyrok za handel narkotykami. Powrót na wolność bardzo szybko przeradza się w walkę o życie. Jest winny ogromną sumę szefowi jugosłowiańskiej mafii, a Milorad Kraljević to bezlitosny człowiek, który bezkompromisowo i brutalnie dba o swoje interesy oraz egzekwuje długi.

Trzecim z głównych bohaterów powieści Anna Karolina Larsson jest komisarz kryminalny Magnus Blomberg. Ten odnoszący sukcesy policjant, pozbawiony jest skrupułów zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym. Blomberg, skorumpowany glina, pozostaje w niejasnych relacjach z królem sztokholmskich nocnych klubów, Vincentem Bonnerundem. Komisarz kieruje się w życiu jedyną motywacją, jaką jest zaspokajanie swoich potrzeb – władzy, zdobywania kobiet, pieniędzy i splendoru.

Plany i zamiary Amandy, Adnana i Magnusa krzyżują się, skazując bohaterów na bezwzględną walkę, w której cel uświęca środki, a jedyną obowiązującą regułą jest brak jakichkolwiek zasad. Jak zakończy się to starcie i kto wyjdzie z niego zwycięsko?

Skradziony pawian  to bardzo dojrzały debiut. Powieść jest napisana poprawnie, czyta się ją szybko i lekko. Anna Karolina Larsson prowadzi narrację z perspektywy postaci, przedstawiając wydarzenia z ich punktu widzenia, prezentując ich przemyślenia, motywy i  obawy.

Ten szwedzki thriller to lektura, która nie porywa literacko, jednak – co w pełni to rekompensuje – niesamowicie wciąga. Autorce udało się wykreować, bądź też odtworzyć, dobrze znany jej świat dużego miasta i pracy policji. Szwedka pisze bardzo sugestywnie, sprawiając, że czytelnik przenosi się w świat literackiej fikcji, wierząc, że to, o czym czyta, dzieje się naprawdę.

Anna Karolina Larsson skonstruowała bardzo ciekawą fabułę, niezwykle sprawnie poprowadziła nabierającą tempa akcję. Intryga kryminalna, momentami przesłaniana pobocznymi wątkami, była interesująca i finalnie ciekawie i logicznie wyjaśniona. To samo dotyczy tytułowego skradzionego pawiana. Czytając cały czas się zastanawiałem, o co chodzi ze skradzionym z ogrodu zoologicznego Kolmården zwierzęciem i czy uda się autorce obronić tytuł oraz motyw. Ku mojemu zaskoczeniu, Larsson poradziła sobie bez trudu. Na koniec wszystkie elementy kryminalnej układanki stworzyły zaskakującą całość.

Podsumowując, Skradziony Pawian to mroczny miejski thriller, który przenosi czytelnika w niedostępny i niebezpieczny światek Sztokholmu, gdzie ważą się losy trójki głównych bohaterów. Ich światem rządzą pieniądze, władza, seks, skąpane w kłamstwach, ukrytych motywacjach i bezpardonowej walce o przetrwanie. Powieść Anny Karoliny Larsson nie daje czytelnikowi wytchnienia, i gdyby nie jej słuszna objętość, to mógłbym zakończyć tę recenzję stwierdzeniem, że to książka, którą pochłania się jednym tchem.

Źródło okładki: 12 Posterunek