Tak rodzi się zło

To, o czym nie wiesz JoAnn Chaney to książka anonsowana jako mroczny thriller. I rzeczywiście nim jest. Jednak takie płytkie skategoryzowanie byłoby w przypadku tej powieści daleko niewystarczające i umniejszające.

Akcja To, o czym nie wiesz JoAnn Chaney rozpoczyna się w 2008 roku w Denver. Paul Hoskins i Ralph Loren pod pretekstem podejrzenia o posiadanie narkotyków wchodzą pod nieobecność żony Glorii do domu Jacky Seever’a – bogacza, właściciela wielu restauracji i szanowanego członka lokalnej społeczności. Okazuje się, że anonimowy cynk był prawdziwy, a podjęte działania słuszne, bowiem w budynku odkrywają zwłoki. Żmudnym i długotrwałym przeszukiwaniu, które ujawnia trzydzieści jeden ciał, przygląda się i relacjonuje Samantha „Sammie” Peterson – dziennikarka „Posta” a prywatnie kochanka Hoskinsa. Śledztwo kończy się sukcesem całej trójki, która zyskuje uznanie i popularność, a seryjny morderca zostaje skazany na karę śmierci.

Kiedy przenosimy się do 2015 roku, zastajemy bohaterów w zupełnie innych miejscach i sytuacjach życiowych. Hoskins nie może poradzić sobie w codzienności, gdyż kontakt ze zwyrodnialcem pozostawił na jego psychice choć niewidoczny, to bardzo obciążający ślad. Gloria nie bez problemów odnajduje się w samotnym życiu, którego za wszelką cenę chciała uniknąć. Gwiazda lokalnego dziennikarstwa zgasła. Samantha nie potrafi funkcjonować bez antydepresantów, a na życie zarabia sprzedając kosmetyki w centrum handlowym. Ich losy siedem lat po wydarzeniach, które zmieniły ich życie, znowu się łączą, ponieważ zaczynają ginąć osoby powiązane ze śledztwem sprzed lat, a morderca naśladuje Jacky Seever’a.

Jak napisałem we wstępie, ta powieść to coś więcej niż tylko pasjonujący wciągający, i – co paradoksalne – sprawiający na czytelniku wrażenie książki o bardzo powolnie rozwijającej się i prowadzonej akcji, a pomimo to doskonale i szybko czytający się thriller. Ten niebywale dojrzały debiut to swoiste wyzwanie dla odbiorcy, który czytając nie tylko stara się odgadnąć, co się wydarzyło i wydarzy, lecz staje przed wyzwaniem, by osądzić postawy i postępowanie bohaterów bądź się od tego powstrzymać.

To, o czym nie wiesz JoAnn Chaney ma bardzo ciekawą strukturę i konstrukcję. Fabuła wypełniona jest treścią dotyczącą najgorszych obrzydliwych zbrodni i występków, lecz forma jest bardzo neutralna. To, pozbawione emocji, przedstawienie przestępstw bardzo kontrastuje z ich okrutną naturą. To czytelnik może bądź musi wartościować i oceniać, a bywa to momentami bardzo trudnym zadaniem, bowiem – tak w książce, jak i w życiu – nie brakuje sytuacji niejednoznacznych moralnie i etycznie.

Granica pomiędzy niemym przyzwoleniem a sprawstwem, wykroczeniem a możliwym do usprawiedliwienia występkiem została w tym amerykańskim thrillerze bardzo mocno uwypuklona, pozostawiając czytelnika z wieloma postawionymi pytaniami, na które on sam powinien sobie – głośno bądź w duszy – odpowiedzieć.

Źródło okładki: Wydawnictwo Zysk i S-ka